KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za rekonstrukciju sistema daljinskog grejanja uz ugovornu isporuku toplotne energije iz drvne biomase na teritoriji grada Čačka

Inicijativa za pokretanje projekta javno-privatnog partnerstva  u gradu Čačku usledila je nakon uvida u podatke o energetskim performansama sistema za proizvodnju toplotne energije za grejanje. Urađena preliminarna tehno-ekonomska analiza ukazala je koje bi konkretne mere i koji obim projekta dali optimalni rezultat u smislu pozitivnog uticaja kako na energetsku efikasnost, životnu sredinu, tako i na budzet koji se izdvaja za rad sistema za proizvodnju toplotne energije.

Javno komunalno preduzeće za grejanje Čačak osnovano je radi obezbeđivanja trajnog obavljanja komunalne delatnosti kao delatnosti od opšteg interesa proizvodnje i distribucije toplotne energije i urednog zadovoljavanja potreba krajnjih korisnika usluga na teritoriji grada Čačka. 

Ovim projektom sagledane su mogućnosti unapređenja trenutnog stanja energetskog sistema i predviđena je izgradnja kotlovskih postrojenja na biomasu (drvnu sečku) na dve lokacije: u okviru nove toplane na parceli Gradske toplane u Čačku i u okviru postojeće toplane Ljubić kej u Čačku. Novoizgrađenim delovima kotlarnice će upravljati Privatni partner i isporučivati dogovorenu količinu toplotne energije Javno komunalno preduzeće za grejanje Čačak.

Predlog za način realizacije ovog projekta podrazumeva da se isti realizuje kao ugovorno javno-privatno partnerstvo bez elemenata koncesije u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama. Ovaj vid ugovora podrazumeva mnoštvo aktivnosti koji se u najvećoj meri dodeljuju privatnom partneru, što podrazumeva i osmišljavanje, projektovanje, finansiranje, izvođenje radova, upravljanje, održavanje, korišćenje dobara i pružanje dugoročne usluge. 

Ugovorno javno-privatno partnerstvo se vezuje za postojanje javnog ugovora, koji mora da sadrži sve odredbe i uslove koje javni partner smatra korisnim za ispunjavanje zadataka privatnog partnera, kao i za odnos privatnog partnera sa drugim učesnicima koji imaju značajnu ulogu u realizaciji projekta. Pored javnog i privatnog partnera, može postojati i treća strana u vidu finansijera, od kojih se pribavljaju finansijska sredstva za realizaciju projekta, a to su banke, međunarodne finansijske institucije, odnosno treća lica koja finansiraju delimično ili u celini projekat.

Privatni investitor se predloženim projektom obavezuje da finansira izgradnju objekta nove toplane na drvnu sečku i instalaciju kotlovskog postrojenja na biomasu i smeštaj dnevnog skladišta za drvnu sečku sa pokretnim podom kao i izgradnju potrebne pristupne saobraćajnice tj. platoa za manipulaciju kamiona i mehanizacije za transport drvne sečke, kao i demontažu i uklanjanje jednog postojećeg vertikalnog rezervoara za mazut i izgradnju priključne infrastrukture. 

Osnov ovog predloga projekta javno-privatnog partnerstva je izgradnja novih kotlovskih postrojenja na biomasu i rekonstrukcija postojećih kotlarnica i unapređenje postojećeg tehničko-tehnološkog sistema novim tehničkim rešenjem i upotrebom novih tehnologija. Energent koji će se koristiti je obnovljivi izvor energije - drvna biomasa odnosno sečka. Obaveza privatnog partnera u ovom projektu je da izvede sve neophodne radove i ugradi svu potrebnu opremu iz sopstvenih sredstava i to tokom perioda pripeme i perioda implementacije predloženih mera. 

 U periodu glavne obaveze, obaveza privatnog partnera je da svu novoinstaliranu opremu održava u potpuno funkcionalnom stanju, da obezbedi energent tj. drvnu sečku za proizvodnju toplotne energije i da isporuči javnom komunalnom toplotnu energiju tokom celog perioda trajanja javnog ugovora. Važno je naglasiti da privatni partner preuzima sve tehničke, finansijske i operativne rizike projekta u svim fazama realizacije i upravljanja projektom, te garantuje stabilnu proizvodnju i isporuku toplotne energije, proizvedenu iz biomase, u dogovorenom kvalitetu, kroz celi ugovorni period.