KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za rekonstrukciju sistema daljinskog grejanja uz ugovorenu isporuku toplotne energije iz obnovljivog izvora energije u opštini Negotin

Inicijativa za pokretanje projekta javno-privatnog partnerstva u opštini Negotin je usledila nakon uvida u podatke o energetskim performansama sistema za proizvodnju toplotne energije u opštini Negotin. Usled upotrebe skupog i ekološki neprihvatljivog fosilnog goriva - mazuta, sagledana je mogućnost unapređenja trenutnog stanja energetskog sistema i supstitucije mazuta povoljnijim i ekološki prihvatljivijim obnovljivim izvorom energije - drvnom biomasom. S obzirom da se opština Negotin nalazi u kraju bogatim šumom, korišćenje biomase - drvne sečke za potrebe proizvodnje toplotne energije je logičan izbor i kad je u pitanju pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju, koji bi ovakav projekat doneo. Situacija na globalnom tržištu u značajnoj meri diktira da upotreba mazuta i uglja nisu prihvatljive za potrebe proizvodnje toplotne energije, pa se iz godine u godinu cena energenta u skladu sa navedenim planom uvećava. U skladu sa finansijskim kapacitetom, odnosno raspoloživim finansijskim sredstvima za ulaganje u sektor energetske efikasnosti, kao adekvatan model finansiranja mera unapređenja našao se model finansiranja, koji podrazumeva finansiranje mera rekonstrukcije iz ostvarenih energetskih ušteda, odnosno kada je u pitanju javni sektor kroz model javno-privatnog partnerstva, kada bi celokupne mere unapređenja finansirao zainteresovani privatni partner, bez sopstvenog ulaganja od strane same opštine.

Supstitucijom skupog i neekološkog energenta biomasom generišu se uštede u troškovima za proizvodnju toplote, koje omogućavaju zainteresovanom privatnom partneru da finansira sve potrebne mere unapređenja energetske efikasnosti postojećeg sistema daljinskog grejanja. Navedeno podrazumeva da za realizaciju projekta javno-privatnog partnerstva javni partner ne treba da izdvoji nikakva budzetska sredstva, jer bi finansiranje celokupne investicije bila obaveza zainteresovanog privatnog partnera. 

Projekat predviđa izgradnju kotlarnica i instaliranje kotlova na biomasu ukupnog kapaciteta dovoljnog da zadovolji veći deo potrebnog konzuma.  Kao dodatni kapaciteti za vršna opterećenja i funkciju rezervnih izvora grejanja koristiće se kotlovi na prirodni gas. Kotlovi na prirodni gas će do gasifikacije Negotina raditi na komprimovani prirodni gas.

Predlog za način realizacije ovog projekta podrazumeva da se isti realizuje kao ugovorno javno-privatno partnerstvo u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama. Ovaj oblik podrazumeva mnoštvo aktivnosti koji se u najvećoj meri dodeljuju privatnom partneru, što podrazumeva i osmišljavanje, projektovanje, finansiranje, izvođenje radova, upravljanje, održavanje, korišćenje dobara i pružanje dugoročne usluge. Privatni partner prihvata sve tehničke i finansijske rizike projekta, te garantuje stabilnu proizvodnju toplotne energije za potrebe svih priključenih korisnika kroz ugovorni period.

Implementacija navedenog projekta će doprineti povećanju sigurnosti snabdevanja javnih i stambenih objekata toplotnom energijom za potrebe grejanja, unapređenju termičkog komfora, smanjenju troškova za proizvodnju toplotne energije, kao i redukciji emisije štetnih gasova u životnu sredinu usled prelaska na ekološki prihvatljivije energente - drvnu biomasu i prirodni gas.