KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva kojim se predlaže dugoročna isporuka toplotne energije iz novoinstalisanih kondenzacionih kotlova na gas za 10 javnih objekata opštine Kula

Usled dotrajalosti sistema za proizvodnju toplotne energije: kotlova i prateće mašinske i elektro opreme, opština Kula sagledala je mogućnost unapređenja trenutnog stanja energetskog sistema u deset javnih objekata za čije troškove proizvodnje i snabdevanja toplotnom energijom je nadležna. U skladu sa finansijskim kapacitetom, odnosno raspoloživim finansijskim sredstvima za ulaganje u sektor energetske efikasnosti, kao adekvatan model finansiranja mera unapređenja našao se model finansiranja, koji podrazumeva finansiranje mera instalacije i rekonstrukcije iz ostvarenih energetskih ušteda, odnosno kada je u pitanju javni sektor kroz model javno-privatnog partnerstva, gde bi celokupne mere unapređenja finansirao zainteresovani privatni partner, bez sopstvenog ulaganja od strane same opštine. 

Osnov ovog predloga projekta javno-privatnog partnerstva je supstitucija skupog i ekološki neprihvatljivog fosilnog goriva u upotrebi – mazuta i uglja, povoljnijim i ekološki prihvatljivijim energentom - prirodnim gasom. Situacija na globalnom tržištu u značajnoj meri diktira da upotreba mazuta i uglja nije prihvatljiva za potrebe proizvodnje toplotne energije. Iz godine u godinu cena mazuta se u skladu sa navedenim planom uvećava. S obzirom da se opština Kula nalazi na području koje je velikim delom gasifikovano, korišćenje prirodnog gasa za potrebe proizvodnje toplotne energije u budućnosti je logičan izbor i kada je u pitanju pozitivan uticaj na životnu sredinu, koji bi ovakav projekat doneo u pogledu smanjenja emisije štetnih gasova u okolinu.

Supstitucijom skupog i neekološkog mazuta i uglja, prirodnim gasom ostvaruju se uštede u troškovima za proizvodnju toplotne energije, koje omogućavaju zainteresovanom privatnom partneru da finansira sve potrebne mere unapređenja trenutnog stanja sistema za proizvodnju toplote. Navedeno podrazumeva da za realizaciju predloženog projekta opština Kula ne treba da izdvoji sopstvena budzetska sredstva jer finansiranje celokupne investicije predstavlja obavezu privatnog partnera, čiji bi se kapaciteti i karakteristike definisali javnom nabavkom za izbor privatnog partnera. 

Važno je naglasiti i da bi zainteresovani privatni partner preuzeo sve tehničke, finansijske i operativne rizike projekta u svim fazama realizacije i upravljanja, te garantovao stabilnu proizvodnju toplotne energije za potrebe svih obuhvaćenih javnih objekata/institucija tokom trajanja ugovora.
Model javno-privatnog partnerstva za dugoročno snabdevanje toplotnom energijom podrazumeva upravljanje novoinstalisanim gasnim kotlarnicama od strane privatnog partnera, njihovo održavanje, kao i isporuku potrebne količine toplotne energije na ugovorenim predajnim tačkama.