KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva kojim se predlaže obavljanje poslova komunalne delatnosti zoohigijene sprovođenjem mera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na javnim površinama opštine Kovin

Projekat obuhvata poveravanje delatnosti i poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije i realizovaće se kao ugovorno javno-privatno partnerstvo gde će opština Kovin, kao javni partner zaključiti ugovor sa privatnim partnerom, izabranim kroz otvoreni postupak javne nabavke. 

Ugovaranje poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije je u prethodnim godinama obavljano putem raspisivanja javne nabavke i izborom najpovoljnijeg ponuđača, koji u zadatim uslovima može obaviti zahtevane aktivnosti. Obavljanje poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije organizovano je u svim segmentima koji su zakonima i drugim propisima u nadležnosti lokalne samouprave, te je ovakvim pristupom i kontinuitetom, stvorena osnova za dalje uspešno preduzimanje preventivnih mera na suzbijanju zaraznih bolesti, insekata i drugih štetnih mikroorganizama. 

Zakon o komunalnim delatnostima koji definiše delatnost zoohigijene kao komunalnu delatnost, uključujući i poslove dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, ne prepoznaje više postupak javne nabavke kao mogući način organizovanja komunalne delatnosti čije se finansiranje obezbeđuje iz budzeta jedinice lokalne samouprave. 

Opština Kovin je po ukazanoj potrebi za obezbeđivanjem kontinuiranog obavljanja poslova iz delatnosti zoohigijene u delu koji se odnosi na sprovođenje mera za smanjenje populacije glodara, insekata i štetnih mikroorganizama merama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije u skladu sa Zakonom o komunalnim delatnostima, ali i Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i važećim podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast, iskazao potrebu za organizovanjem poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije putem javno privatnog partnerstva.

Razlozi za ovakvo opredeljenje i predlaganje realizacije projekta javno-privatnog partnerstva determinisani su, s jedne strane, u nemogućnosti da lokalna samouprava u trenutnim uslovima organizuje ovu delatnost poveravanjem poslova nekom od postojećih javno-komunalnih preduzeća ili formiranjem novog, jer je procena da je za takvu aktivnost potrebno izdvojiti značajna finansijska sredstva, te da je potpuno racionalno i finansijski opravdana realizacija projekta ugovornog javno-privatnog partnerstva. Druga grupa razloga koja opredeljuje ovakvu odluku je mogućnost prenosa određenih rizika na potencijalno zainteresovanog privatnog partnera.

Razlozi, odnosno opravdanost za ugovaranje javno-privatnog partnerstva i rešavanje problema sadržani su u zakonskim obavezama, lokalne samouprave u vezi sa obavljanjem komunalne delatnosti zoohigijene i zaštitom stanovništva od zaraznih bolesti. Obavljanje delatnosti dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije može biti predmet ovog modela finansiranja imajući u vidu da se na privatnog partnera može preneti pružanje usluga u ovoj oblasti u skladu sa odredbama Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama i Zakona o komunalnim delatnostima. Imajući u vidu navedeni pravni osnov, kao i zakonske obaveze lokalne samouprave, a sa ciljem da se obezbedi ispunjenje ovih obaveza, uz obezbeđivanje kvalitetnih radova i usluga, uz prenošenje najvećeg dela rizika na privatni sektor, procenjeno je da se navedeni ciljevi najefikasnije mogu postići u skladu sa ovim modelom.